Bioplynové stanice
Bioplynová stanice (BPS) je zařízení ke zpracování bioodpadu s využitím procesu anaerobní fermentace, jejímž hlavním produktem je bioplyn.
Typy BPS
- zemědělské
- odpadářské
Co postavením bioplynové stanice získáte?
- stabilní zdroj příjmů z prodeje elektrické energie, popř. tepla – vyřešení vytápění vlastních budov aj.
- řešení problematiky nakládání s odpady (hnůj, kejda, atd.), např. odpady výroby, vedlejší produkty
- kvalitní hnojivo
Je třeba obávat se zápachu?
Pro výstavbu bioplynových stanic používáme výhradně kvalitní a osvědčený materiál. Systém zastřešení je od nejlepších výrobců v Evropě, např. firmy SATTLER A.G. Jedná se o uzavřený process a při dodržení stanovených technologických postupů je zápach z bioplynové stanice minimální.
Našim zákazníkům nabízíme kompletní dodávky BPS zemědělských pro cíleně pěstované plodiny a dále stanice pro likvidaci biologicky rozložitelných odpadů.
Pro zákazníka GASCONTROL nabízí
- kompletní dodávku „na klíč“
- dodání jednotlivých stavebních objektů
- dodání jednotlivých technologických zařízení
- opravy a servis všech částí bioplynové stanice
Technologie
Mokrá fermentace – materiál v nádržích se sušinou do 12 %
Suchá fermentace – materiál v nádržích se sušinou 25 – 40 %
Organický materiál – je bez přístupu vzduchu rozkládán, čímž dochází ke vzniku biometanu.
Kogenerační jednotka zajišťuje výrobu elektrické energie a výrobu tepla. Elektrickou energii je možné distribuovat do sítě, malá část el. energie a tepla je zapotřebí pro provoz celého procesu. Zbývající část lze využít pro další potřebu (vytápění, ohřev, vysoušení).
V případě odstavení kogenerační jednotky je veškerý bioplyn spalován v hořáku náhradního zdroje tepla (kotli), případně na fléře.
Bioplynová stanice je projektována a dodána na míru zákazníkovi – na základě finančních možností, dostupného množství a druhu surovin, dispozice možného umístění.
BPS s technologií „mokrá fermentace“
Typické složení BPS
- fermentační nádrže
- skladovací nádrže
- plynojem
- dávkovací vůz, příjmová jímka
- úprava plynu a čištění
- kogenerační jednotka
Ostatní zařízení BPS
- silážní žlab
- hygienizace
- separace
- sušárna separátu
- sklad hnojiva
- manipulační technika
Typické suroviny: hnůj, kejda, kukuřičná siláž, cukrovarnické řízky, atd.
BPS s technologií „suchá fermentace“
Základ bioplynové stanice se suchou fermentací tvoří vyhnívací plynotěsné a vodotěsné komory, tzv. garážového typu, kdy provozní objem jedné komory je cca 800 m3 materiálu.
Vyprazdňování a plnění komory se provádí kolovým nakladačem. Naočkování vstupní suroviny je prováděno, jednak smícháním čerstvého bioodpadu (cca 60 % vsázky) s již zfermentovanou biomasou (cca 40 % vsázky) a dále rozstřikováním procesní vody na fermentovanou hmotu, již v uzavřené komoře. Bioplynová stanice je projektována a dodána na míru zákazníkovi – na základě finančních možností, dostupného množství a druhu surovin, dispozice možného umístění.
Typické složení BPS
- fermentační komory
- skladovací nádrž procesní vody
- plynojem
- úprava plynu a čištění
- kogenerační jednotka
- kolový nakladač
Ostatní zařízení BPS
- hygienizace
- sušárna fermentátu
- sklad hnojiva
Celý proces je řízený počítačem v automatickém režimu. Je možné i dálkové ovládání bioplynové stanice. Celé zařízení je bezpečné, klíčové prvky jsou proti nesprávné a neoprávněné manipulaci blokovány.
Mikro BPS se suchou fermentací
Jedná se o suchou BPS o výkonu 15 – 25 kWel. v kontejnerovém provedení.
Pro zabezpečení rovnoměrné výroby bioplynu je celý fermentor rozdělen dělicí plynotěsnou přepážkou na dvě nezávislé fermentační komory s čelními plynotěsnými jednokřídlovými vraty.
Mezi fermentačními komorami je situována technologická místnost se samostatným vstupem, ve které jsou rozvody ohřevu, technologie jímání, úpravy a rozvodů procesní vody (perkolátu).
Vnitřní plášť fermentačních komor je celý z nerezového materiálu. Kontejner je kompletně tepelně izolovaný. Podlaha a boční stěny mají nainstalován teplovodní ohřev. Teplo pro ohřev je zabezpečeno z kogenerační jednotky.
Pro nastartování celého procesu ve fermentačních komorách bude použit kotel v dočasné úpravě na spalování propan-butanu. Dále pak jako náhradní zdroj a flérový kotel. Kotel je umístěn v technologickém kontejneru.
Uzavřený okruh procesní vody zabezpečuje odběr perkolátu z komory, jeho dopravu do sběrné nádrže, úpravu pH a následné kropení biomasy přes trysky. Vznikající bioplyn z fermentační komory přechází do vakového zásobníku plynu, který je umístěn v ochranné konstrukci nad fermentorem.
Ze zásobníku plynu přechází bioplyn do technologického kontejneru, současně dochází k základní úpravě jeho kvalitativních parametrů a pomocí dmychadla je přivedený do spalovacího motoru kogenerační jednotky.
Celé zařízení lze modulárně rozšiřovat s tím, že další kontejnery s fermentačními komorami již nejsou konstruovány s technologickou místností.
Soubory ke stažení
Máte dotaz?
Chcete se nás na něco zeptat? Napište nám. Náš odborný pracovník Vám na dotaz odpoví do 1 týdne.